E Vitamini Maskeleri ve Faydaları

E Vitamini Maskeleri ve Faydaları

E Vitamini Maskeleri ve Faydaları

E vitamini suda çözünen vitaminler grubunda yer almaktadır. Çok güçlü bir antioksidan etkisine sahiptir ve bu sayede vücudu serbest radikallerin tahrip edici etkisine karşı korur. Bu antioksidan etkisi vücudu kalp ve damar hastalıklar ve kanser gibi ciddi hastalıklar içinde vücudu koruma etkisine sahiptir. Damar sertleşmesine karşı koruyucu özelliği vardır. Bacaklarda meydana gelen damar tıkanıklığı sebepli ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Göz sağlığını destekler ve hafızayı güçlendirir. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyona sahip olan kişilerde bu hastalığa bağlı oluşan bazı komplikasyonları engellemek için de kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu sayede vücudu bakteri ve virüslere karşı daha dirençli hale getirir.

E vitamininin alyuvar ( kırmızı kan hücresi ) üretimine etkisi büyüktür ve vücutta bulunan K vitamininin de dolaylı olarak kullanılmasını destekler.

E vitamini eğer doğal yollardan ( besinler aracılığıyla ) alınıyorsa fazla alımının bir zehirlenme ya da yan etkisi öngörülmemektedir. Ancak doğal yollardan yeterli E vitamini alamayan kişiler için gıda takviyesi olarak alımı söz konusu ise fazla alımında bir takım komplikasyonlar gelişebilir. Bazı durumlarda kan pıhtılaşmasını geciktirdi, kanama süresini uzattığı ( regl döneminde ), mide kramplarına, ishale, baş ağrısına, mide bulantısına ve göz kusurlarına yol açabildiği de gözlemlenmiştir. Bu sebeple E vitamini eğer gıda takviyesi olarak alınacak ise mutlaka bir kan tahlili yapılmalı ve doktor kontrolünde önerilen dozda kullanılmalıdır.

E vitaminin doğal olarak alınacağı kaynaklar:

Yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak, brokoli, fesleğen vb. )  
Güçlü tahıllar 
Bitkisel yağlar, buğday tohumu yağı, keten tohumu yağı, soya fasulyesi yağı, mısır yağı, ayçiçeği yağı 
Yumurta 
Mango, domates, kivi, kuşkonmaz,  
Fındık, kuru kayısıi siyah çekirdek, kabak çekirdeği, badem ve ceviz gibi kuruyemişler  

E vitamini içeren gıdalar ve besin değerlerine örnekler:

Ayçekirdeği: E vitaminine en fazla sahip olan besinler arasında olan ayçekirdeği sıralamalarda en başlarda yer almaktadır. 50 gram ay çekirdeği günlük E vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını karşılar. Bu oran yaklaşık %90 ‘dır. Üstelik bu miktardaki ayçekirdeği günlük demir ihtiyacının %12 ‘sini, kalsiyum ihtiyacının %4 ‘ünü, magnezyum ihtiyacının %16’sını, fosfor ihtiyacının %57’sini ve düşük bir oran olsa da C vitamini ihtiyacının %1’ini karşılamaktadır.  
Badem: E vitamini açısından zengin besinler arasında yer alan bir diğer şey de bademdir. 50 gram badem günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık %75’ini karşılar.  
Ispanak: 100 gram haşlanmış ıspanak günlük E vitamini ihtiyacınızın %10 ‘unu karşılar. Ispanak aynı zamanda demir, magnezyum, potasyum ve fosfor bakımından da zengin bir sebzedir. 
Bitkisel yağlar: 

1 yemek kaşığı buğday tohumu yağı günlük E vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. Ancak doymuş yağ oranı yüksek olduğu için dikkatli tüketmek gerekmektedir.  

1 yemek kaşığı fındık yağı ise günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık %30 ‘unu karşılar.

1 yemek kaşığı badem yağı günlük E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %26 ‘sını karşılar.

Yer fıstığı: Eğer günlük 100 gram yer fıstığı tüketiyorsanız ihtiyacınız olan E vitamininin %35 ‘ini karşılıyorsunuz demektir. Bu miktardaki yer fıstığının size kazandıracağı kalori miktarı ise yaklaşık 600 kalori civarındadır. 
Sarımsak: Güçlü bir antioksidan olan sarımsak da E vitamini içermektedir. 3-4 diş sarımsak günlük E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %4 ‘ünü karşılar. 

E vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi, sağlıklı gözler ve sağlıklı bir cilt için altın anahtardır.

E vitamini cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı korur. Bu sayede cildinizde istenmeyen lekelenmelerin oluşma olasılığını azaltır. Cildiniz için mükemmel bir nemlendiricidir. Cildin nem dengesini koruyarak daha genç görünmesini sağlar ve yaşlanma karşıtıdır. Yaş ilerledikçe ciltteki kolajen üretimi de azaldığı için E vitamini kolajen üretimini destekleyerek arttırır ve cildin daha sıkı ve parlak görünmesini sağlar.

E vitamini masajı:

1 ampul E vitamini 

4 yemek kaşığı saf zeytinyağı 

Zeytinyağı ve E vitaminini karıştırdıktan sonra temizlenmiş cildinize uygulayın ve nazik hareketlerle masaj yapın. Masaj süresinin ortalama 15 dakika olması daha hızlı etki etmesine sahip olacaktır. Bu masaj uygulamasını gece yapmanız daha sağlıklıdır. Masaj bittikten sonra yağı cildinizden temizlemeden bu şekilde uyuyabilir ve sabah uyandığınızda cildinizi temizleyebilirsiniz.

E vitamini ve zeytinyağı bir arada düzenli masaj uygulamasıyla kullanıldığında kırışık oluşumunu engeller.

E vitamini maskesi:

10 tane badem 
1 yemek kaşığı bal 
1 yemek kaşığı süt 

10 adet bademi bir gece önceden ılık suya koyun. Ertesi gün bademleri 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı süt ile karıştırıp ezin. Bu maskeyi temizlenmiş cildinize uygulayıp 30 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Badem yağı maskesi:

Badem yağı E vitamini içeren besinler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda maskelerle harici olarak da uygulanabilir. Bu maskede kullanacağınız nohut unu cildinizde peeling etkisi yaparak ölü hücrelerden arındırır ve gözeneklere işlemiş kiri uzaklaştırır. Beraberinde E vitamini nemlendirici etki gösterir.

1 yemek kaşığı nohut unu 
1 yemek kaşığı badem yağı 
2 yemek kaşığı limon suyu 

Nohut unu, limon suyu ve badem yağını bir kapta karıştırın. Çok katı kıvamlı olması halinde 1 yemek kaşığı limon suyu ilave edebilirsiniz. Ardından temizlenmiş cildinize bu maskeyi sürün ve göz çevrenizden uzak tutun. Yarım saat beklettikten sonra cildinizi hafifçe ovalayın. Islak ellerinizle hafif ovmaya devam ederek maskeyi arındırın.

Aloe vera maskesi :

2 ampul E vitamini 
1 yemek kaşığı aloe vera 

Aloe vera ve E vitamini kapsüllerini karıştırıp temizlenmiş cildinize uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Cildiniz için nemlendirici etkisi gösterecektir ve düzenli kullanımda nem dengesinin sağlandığını görebilirsiniz.

E vitamini maskesi ( Yoğurtlu )

2 ampul E vitamini 
1 tatlı kaşığı yoğurt 
1 çay kaşığı bal 
1 çay kaşığı limon suyu 

Yoğurt, bal ve limon suyunu karıştırdıktan sonra 2 ampul E vitaminini kırıp karıştırın. Temizlenmiş cildinize uygulayıp yarım saat beklettikten sonra durulayın.

Yoğurdun cilt için yatıştırıcı etkisi vardır. Bal cildi arındırır, gözenekleri sıkılaştırır ve nemlendirir. E vitamini ile bir araya geldiğinde nemlendirici etkisi artar.

E vitamini maskesi ( Hindistan cevizi yağlı )

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı 
1 ampul E vitamini 

Hindistan cevizi yağını sıcak bir ortamda bekletip yumuşamasını sağladıktan sonra üzerine 1 ampul E vitamini kapsülü kırıp güzelce karıştırın ve temizlenmiş cildinize uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Hindistan cevizi yağı iyi bir nemlendirici olmakla birlikte cilt hasarlarını onarır ve cildi iyileştirir.

E vitamini yüksek nemlendirme özelliği sayesinde saç derinizi de nemlendirir. Saç dökülmelerini yavaşlatır ve yeni saç oluşumunu destekler. Kırıkları onarır.

E vitamini maskesi ( Saç için )

2 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı 
2 yemek kaşığı susam yağı 
2 yemek kaşığı zeytinyağı 
2 ampul E vitamini kapsülü 

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra temizlenmiş saçınıza uygulayın. Uygularken öncelikle saç derinize masaj yaparak daha sonra da nazikçe tüm saça uygulayın. 2 saat bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

E vitamini maskesi ( saç için )

1 ampul Bemix ( B1, B2, B6 ve B12 vitaminlerini içerir ) 
1 ampul Bepanthene ( kompleks B vitaminlerini içerir ) 
1 ampul Evigen ( E vitamini kapsülü ) 
2 yemek kaşığı badem yağı 
1 yemek kaşığı lavanta yağı 

Öncelikle bahsi geçen ampulleri eczanelerde çok rahat bulabilirsiniz. Tüm malzemeleri karıştırıp önce masaj yaparak saç derinize daha sonra da saç uçlarına kadar tüm saça uygulayın. Bir saç bonesi ya da streç film ile sarıp gece bu şekilde yatın. Sabah uyandığınızda ılık su ile yıkayıp saçlarınızı arındırabilirsiniz.